Welcome to Polski serwer roleplay - gotorp.pl

Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszego Forum.

 • Ogłoszenia

  • Kalmar

   Przyszłość GoToRP   22.12.2017

   Witajcie! Ten krótki temat jest tematem informacyjnym skierowanym głównie dla osób, które ominęło zebranie obywateli i osób zainteresowanych na Discordzie.

   Tajemnicą do niedawna było, że od wielu miesięcy pracujemy "po cichu" nad serwerem na platformie GTMP.
   Z powodu krążących plotek jesteśmy zobowiązani upublicznić tę sprawę raz jeszcze. Platforma ta cechuje się znacznie większym polem do popisu jeśli chodzi o możliwości skryptu.
   Większość z Was napewno zachwyci ilość slotów, które Wam zaproponujemy już na sam start serwera - 170 ((Maksymalna ilość slotów na GTMP to 1024 - jednak z powodu problemów z synchronizacją, ilość slotów większa niż 200 jest planem bardzo wybiegającym w przyszłość))   Nie jesteśmy w stanie podać dokładnego terminu startu serwera, jednak nie odbędzie się to wcześniej niż za miesiąc (tj. 23.01.2018)   Nie będziemy wymieniać funkcji i zalet nowego serwera, bo na to przyjdzie jeszcze czas. Chcemy jedynie zaznaczyć, że serwer który oddamy Wam do dyspozycji, będzie w pełni gotów do zabawy i rozbudowany do takiego stopnia, że o FiveM'ie zapomnicie po pierwszej minucie gry na GTMP.   Kwestia serwera FiveM   Serwer FiveM został pozbawiony Whitelisty aż do czasu jego zamknięcia (tj. startu serwera GTMP). Oznacza to, że każdy gracz może do niego dołączyć bez pisania podania oraz przechodzenia rozmowy wstępnej. Niemniej jednak nadal staramy się utrzymać odpowiedni poziom RP. Nowi gracze stale są pod "lupą" personelu serwera i jeśli zajdzie taka należność, są oni pozbawiani dostępu do serwera.             Ogłoszenie te jest ostatnim dotyczącym FiveM'a.
   Do zobaczenia wkrótce!  
  • 2K

   Instrukcja jak zagrać na serwerze.   08.01.2018

   Witaj na GoToRP.pl Zapewne zastanawiasz się jak zacząć grać na naszym serwerze i jak to wyszystko wygląda w praktyce.     Co musisz zrobić aby zagrać na naszym serwerze ? To proste!  Pobierz modyfikacje FiveM.    [TUTAJ]   1. Zapoznaj się ogólnikowo z naszym forum. (Upewnij się że piszesz w odpowiednim dziale aby nie dostać blokady konta!) 2. Zapoznaj sie z REGULAMINEM SERWERA [TUTAJ](Za nie przestrzeganie regulaminu twoje konto może zostać zbanowane PERMAMENTNIE!!) 3. Jeśli chcesz dołączyć do serwera WhiteList, zapoznaj się z zasadami [TUTAJ] 3.1. Nie zapomnij podać prawidłowego >SteamID64< 3.2. Więcej informacji zawartych będzie w postach które otrzymasz po napisaniu aplikacji o WhiteList.       4. Po przejściu rozmowy wstępnej możemy Cię powitać w naszej społeczności  5. Życzymy miłej gry i powodzenia    Pamietaj o definicjach ! [CK] Character Kill – permanentne uśmiercenie postaci i jej WIPE.
   [RDM] Random Deathmatch - zabijanie innych graczy bez powodu lub odegrania stosownej akcji.
   [VDM] Vehicle Deathmatch – zabijanie za pomocą pojazdów, łodzi, samolotu itd.
   [iC] In Character - wszystko to, co widzi, słyszy, myśli i czuje nasza postać, czyli świat wykreowany przez graczy na serwerze.
   [OOC] Out Of Character - wszystko spoza świata gry.
   [PG] Power Gaming - zmuszanie kogoś do akcji RP
   [MG] Meta Gaming – wykorzystanie informacji OOC w IC 

   /me - Używane aby opisać co robi twoja postać
   /do - Używane by opisać co dzieje się wokół twojej postaci.

    
  • 2K

   APLIKACJE NA TRIAL SUPPORT   27.01.2018

   Wymagania:
   Ukończone 18 lat.
   Kultura osobista.
   Sprawny i dobrej jakości mikrofon.
   Doświadczenie w obsłudze forum IPS/WoltLab.
   Doświadczenie w obsłudze TeamSpeak3. Znajomość Regulaminów FORUM/IN-GAME/TEAMSPEAK3/VOICE IN-GAME.

     [ Wzór do skopiowania i wklejenia oraz wysłania na kontakt@gotorp.pl ]   Imię:

   Imię, Nazwisko postaci in-game: Nazwa na Discord: Data urodzenia: Jak długo jesteś na naszym serwerze?: Opowiedz o sobie(Hobby, czym się zajmujesz): Dlaczego chcesz dołączyć do Supportu?: Twoje doświadczenie: Ile czasu jesteś w stanie poświęcić naszemu Community dziennie?: Dlaczego akurat Ty?: Co wniesiesz swoim członkostwem do naszego Community?:     Wysyłajac podanie, składam deklarację iż jestem zapoznany z powyższymi wymaganiami i spełniam ich warunki oraz będę przestrzegał zasad panujących w Community, nie będę nadużywał swojej władzy.

                                                                                                                                                                           Podpis składającego wniosek
                                                                                                                                                                                                ........................
Hoffman

Elementarz RP Hoffmana

7 postów w tym temacie

Jak wiemy z założenia serwer jest otwarty zarówno na starych weteranów sceny Role Play jak i na totalnych Świeżaków. Z myślą o tej drugiej grupie postanowiłem napisać zbiór podstawowych, elementarnych zagadnień i informacji niezbędnych do samodzielnej egzystencji w systemie. Zbiór oczywiście będzie uaktualniany wraz ze wzrostem dostępności informacji chociażby o skrypcie. Zapraszam.

 

 

 

 

 

PODSTAWY RP

 

Role Play (RP), co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Gra Roli" (inaczej Gra Fabularna) to rodzaj, tryb rozgrywki wykorzystywany w globalnej sferze gier. Istnieją znane niektórym gry RP tzw. "Książkowe", gdzie przy stole siada GM, gracze, rozkłada się książkę i rozpoczyna się rozgrywka. Tryb RP w nawiązaniu do santos-life jest rodzajem rozgrywki prowadzonym na platformie Rockstar Games - Grand Theft Auto: San Andreas (z zew. oprogramowaniem: San Andreas: Multiplayer). W przełożeniu na naszą rozgrywkę: Try Role Play polega na wcielaniu się w fikcyjną, wykreowaną przez nas postać, aby realizować założone przez nas cele drogą IC, poprzez odgrywanie wątków fabularnych, tzw. "akcji". Wydaje się banalnie, a dla niektórych nawet kolokwialne. Tacy mówią "przecież to tylko gra" co później staje się wymówkami podczas łamani zasad czy innych przewinień. Jednakże warto tutaj zaznaczyć, że wszyscy gracze przeznaczają tutaj swoje zasoby, aby coś uzyskać i nie możemy mówić tutaj o wolnym poczuciu bezsensowności rozgrywki, jakim jest właśnie RP. Tym bardziej, że branie udziału w rozgrywce jest nieprzymusowe, nieodpłatne i dobrowolne, a przede wszystkim ma dawać przyjemność.

 

 

 

Tryb RP w rozgrywce w SA:MP jest niczym innym jak wielką grą aktorską w globalnym teatrze. Każdy z nas jest jednocześnie aktorem i swoim własnym reżyserem. Wcielając się w naszą postać i wychodząc na ulice Los Santos automatycznie stajemy się stałą i integralną częścią świata przedstawionego. Od chwili wejścia na serwer jesteśmy w pełnej sposobności do odgrywania z każdym i wszystkim. Brzmi zbyt pięknie. Oczywiście, gdyby każdy grał co mu się żywnie podoba - rozgrywka zamieniłaby się w czysty obłęd i chaos. Cała rozgrywa jest kontrolowana i ograniczana z jednej strony przez regulamin (który jest niezbędny do przeczytania przed rozpoczęciem zabawy), a z drugiej przez skrypt, który odpowiednio ustanawia parametry rozgrywki, aby była ona płynna, przystępna, no i oczywiście - przyjemna. Skrypt ciągle ulega zmianą pod wpływem aktualizacji, przez co wprowadza z każdą z nich nowe funkcje, które ubarwią naszą rozgrywkę o nowe możliwości, które nadal będą zgodne z wcześniej wspomnianymi założeniami. Serwer żyje dzięki funkcjonowaniu kilku rodzaju ugrupowań, w których można szukać drogi zarobku, ścieżek "karierowych" i innych celów, które może obrać naszą postać. Wyróżniamy organizacje - czyli publiczno-rządowe instytucje (e.g. Los Santos Police Department); każde z nich pełni odgórnie założone role i muszę spełniać określone cele. To tutaj znajdziesz zatrudnienie, jeśli interesuje Cię czysta praca w oficjalnych organach państwa; rekrutacja zazwyczaj odbywa się poprzez forum. przestępczość - czyli wszelkie ugrupowania o charakterze przestępczym, mafie, kartele, gangi, szajki etc. Rekrutacja często drogą IC, gdzie krok po kroku wcielasz się w szeregi ugrupowania w charakterystyczny dla każdej sposób. No i oczywiście zostają biznesy - czyli prywatne przedsiębiorstwa o ukonkretnionej specjalizacji, które może założyć każdy gracz po uprzednio napisanej i zaakceptowanej tzw. "aplikacji na biznes". Jest to prosty sposób na zarobienie trochę grosza, przy niewielkim nakładzie czasu. Są to np. firmy taksówkarskie.

 

 

 

Przejdźmy teraz do istoty rozgrywki w trybie RP. Cała zabawa rozgrywa się na przestrzeniach dwóch sfer - sferze, która jest ściśle związana z naszą postacią - sfera IC, a także na sferze, która jest związana z nami samymi - tzw. sfera OOC. Out Of Character to my sami, a także cała wiedza, którą posiadamy. Komunikując się właśnie drogą OOC jest równoznaczne z faktem, iż komunikujemy się z drugim graczem, a odpowiadają za nią komendy chatu takie jak /b - lokalny chat ooc, czy /w - prywatna wiadomość. W skrócie oznacza to tyle, iż wówczas, gdy wykorzystujemy zasób wiedzy, który pozyskaliśmy np. na forum, na skype, od kolegi w szkole - jest to OOC. In Character to właśnie nasza postać, wszystko co z nią związane, a także wszelkie informacje, które nasza postać pozyskała w sposób, w którym brała bezpośrednio udział. Czyli w skrócie, kiedy nasza postać pójdzie do baru i tam się dowie, że ktoś mu groził, wówczas mamy podstawy, by odgrywać niepokój i strach. Kiedy np. w szkole nasz kolega powie, że wczoraj grał i ustalili, że chcą nas zabić - wówczas ta informacja nie może być przełożona na zachowanie naszej postaci. Mamy tutaj do czynienia z pojęciem Metagaming. Oznacza on dokładnie to, iż nie możemy wykorzystywać informacji OOC w IC (to samo tyczy się nazywania obcych postaci po wyświetlanym nicku), gdyż najzwyklej w świecie psuje to wszystkim rozgrywkę, a nawiązując do samego trybu gry - RP - nam też nie mówi, żaden głos znad głowy o tym kto co o nas mówi.

 

Przejdę teraz to kolejnego, bardzo ważnego aspektu rozgrywki. Gra RP, oparta jest przede wszystkim na grze opisowej, ponieważ poza kreowaniem własnych postaci, kreujemy otaczający nas świat. Komendy, które nam będę NIEZBĘDNE do gry to: /me i /do.

 

Komendy /me używamy, aby opisać wszystkim dookoła co w tej chwili nasza postać robi, jak się zachowuje. Tutaj ważna rzecz - ograniczamy się do zachować obserwowalnych, a czasem animacja może załatwić całą sprawę za nas. Komendy używamy w następujący sposób: /me [wykonywana czynność w trzeciej osobie]. Komendy /me można użyć w trakcie wypowiedzi - np. John_Smith mówi: Ty, zobacz tam! **wskazał na dzika w zaroślach**.

 

Przykłady dla postaci o nicku John_Smith:

 

/me uśmiechnął się lekko i uścisnął rękę. - V

Tekst wyświetlany:

**John_Smith uśmiechnął się lekko i uścisnął rękę**

 

Przykład niepoprawnego użycia komendy /me:

 

/me jest dziwny. - X

Nie jest to żadna obserwowalna reakcja/zmiana.

Co jednak zrobić, jeśli chcemy opisać otaczające nas środowisko? Bądź jeśli chcemy opisać stan np. nieprzytomnej postaci? Z pomocą przychodzi nam wówczas komenda /do. Komendy tej zatem używamy do opisu wszystkiego co nas otacza, przytoczenie jakichś realiów, które są powszechnie znane etc. Teraz kilka przykładów komendy /do:

 

/do Na ścianie wisi karteczka "Otwarte od 18:00" - V

Tekst wyświetlany:

**Na ścianie wisi karteczka "Otwarte od 18:00**

 

/do John macha do Mike'a - X

Do tego służy komenda /me - nie jest to poprawne użycie komendy /do.

 

Jak wspomniałem wcześniej - /do należy zastosować również w przypadku opisywania stanu, w jakim się znajdujemy. Doskonałym przykładem jest sytuacja, kiedy przyjeżdża karetka do naszej nieprzytomnej postaci, która powiedzmy - została pobita - i musimy reagować na akcje, które odgrywa paramedyk.

 

B - nasza postać

A - paramedyk

 

A: **Jakie ciśnienie tętnicze? (John_Smith)**

B: **120/80 (Mike_Stone)**

A: **Oddech w porządku? (John_Smith)**

B: **Tak (Mike_Stone)**

 

Oczywiście medyk wcześniej odegra stosownie na /me wszelkie akcje, niezbędne do przeprowadzenia badania ciśnienia, czy sprawdzenie oddechu.

 

Upomnę jeszcze jedną oczywistość - wpisanie w konsoli tekstu bez komendy jest równoznaczne z wpisaniem tekstu, który wypowie nasza postać.

 

Przykład:

Wpisujemy: Cześć, co tam, Mike?

Wyświetla się: John_Smith mówi: Cześć, co tam, Mike?

 

Zatem podsumowując wszystko w całość - przedstawię poniżej krótką scenkę:

 

John i Mike idą ulicą.

 

**Na ścianie wisi plakat zespołu Genesis. (John_Smith)

**John_Smith spogląda na plakat, a następnie otwiera usta.

John_Smith mówi: O w mordę! Mike! Koncert Genesis! Idziemy?

Mike_Stone mówi: Co!? Gdzie!?

John_Smith mówi: No tam, zobacz!

* **John_Smith wskazał na plakat.

**Mike_Stone uśmiechnął się od ucha do ucha.

Mike_Stone mówi: Jeszcze się pytasz? No pewnie, że idziemy!

John_Smith: Okay! Szybko, chodźmy się spakować!

**Plakat zwiał wiatr i porwał w stronę centrum miasta. (John_Smith)

 

 

Początkowi gracze powinni zapoznać się tzw. pojęciami RP. Jest ich kilka i zostały stworzone po to, aby nowi gracze łatwiej przyswoili realia RP, jak mają się zachować, a jak nie. Poniżej postaram się pokrótce opisać każde z nich.

 

BH (Bunny Hop) - jest to używanie ciągłego skoku w celu szybszego znalezienia się w danym miejscu.

PG (Power Gaming) - definiuje się to jako zmuszanie kogoś do akcji RP. Przykład : ''/me uderza Alexa, tak mocno że wybija mu dwa zęby a on traci przytomność".

MG (Meta Gaming) - Tak jak wcześniej wspomniałem. Jest to wykorzystywanie informacji OOC w IC.

CK (Character Kill) - jest to nic innego jak permanentne uśmiercenie swojej postaci..

CK2 (Car Killing) - jest to najeżdżanie na osobę, w celu wbicia jej BW*

CN (Celebrity Name) - nazywanie swej postaci imieniem oraz nazwiskiem sławnej osoby (w zależności od regulaminu może tyczyć się to również fikcyjnych bohaterów telewizyjnych) Np. MIley_Cyrus, Jack_Sparrow.

NJ (Ninja Jacking) - Nic innego jak kradzież auta, poprzez wyrzucenie z niego kierowcy bez odegrania odpowiedniej akcji RP.

OOC (Out Of Character) - wszystko poza grą, czyli nasz świat prawdziwy.

IC (In Character) - Świat wirtualny, świat naszej postaci. Wszystko co rozgrywa się w życiu naszego stworzonego człowieczka.

DM (Dead Match)- Zabijanie bez powodu.

BW* (Brutally Wounded). W momencie gdy zostaniemy pobici/spadniemy/ucierpimy na wskutek wypadku a nasze HP spadnie do 0, włącza nam się czas, w którym nasza postać jest nieprzytomna. W zależności od regulaminu, lecz najczęściej, po BW nasza postać nie pamięta zajścia sprzed utraty przytomności - jest to zabezpieczenie organizacji przestępczych. Kiedy tylko BW się skończy, będziemy mogli dalej prowadzić gre, z obniżonym poziomem HP. Podczas BW możemy akceptować CK (Character Kill - wyjaśnione wyżej), jednak nie jest to wymagane.

 

 

 

 

 

KREOWANIE POSTACI

 

 

Poza systemową częścią naszej postaci istnieje jeszcze strefa merytoryczna. Nasza postać staje się automatycznie swoistego rodzaju bohaterem świata przedstawionego, który jest odzwierciedleniem prawdziwego życia. Co za tym idzie - nie ma klonów, każdy musi (a przynajmniej powinien) różnić się, a to wyglądem, a to charakterem. Skupimy się więc krok po kroku jak wykreować swojego własnego bohatera.

 

1. Nazwij swoją postać.

 

Imię i nazwisko oczywiście anglojęzyczne, co również dotyczy postaci migracyjnych np. z Polski (e.g. Jan Kowalski -> John Kovalsky). Jeżeli masz problem z dobraniem imienia i nazwiska, Twoja wyobraźnia jest na kresie wytrzymania, bądź jesteś po całonocnej imprezie - z pewności przydatny tu będzie generator imion i nazwisk: http://www.fakenamegenerator.com/

 

 

 

2. Określ charakter i historię postaci.

 

Najważniejszy punkt w merytorycznym kreowaniu postaci. Pobaw się w Mickiewicza i w zwojach swojego mózgu zapisz historię Twojej postaci. Być może nikt Ci za tę pracę laurów ni Nobla nie da, aczkolwiek znacznie ułatwi Ci wcielenie się w Twojego bohatera. To Ty decydujesz kim jesteś. Może to być zwykły mężczyzna, który najzwyklej w świecie urodził się w Santos, może to być kobieta, która wyemigrowała z Europy w poszukiwaniu "lepszego jutra", a może to były zbrodniarz z Azji, który uciekł w popłochu przed wrogami. Ten proceder w istocie jest bardzo ważnym aspektem, który popiera właściwą rozgrywkę na serwerze. Pozwala na adaptację postaci w wielu sytuacjach, ponieważ można sobie wyobrazić, że całkiem inaczej zareaguje na zaczepkę szary Smith, a inaczej emigrant z Albańskiej mafii. Jedyną blokadą to Twój mózg i Twoja wyobraźnia. Zachęcam do tworzenia jak najciekawszych historii przeszłości Waszych bohaterów, gdyż są one również podstawą do odgrywania nowych sytuacji, nawiązujących właśnie do Waszych przeszłości. Dobrze też sobie na wstępie ustalić "prefix" postaci - czy będzie on kierowany na stróża prawa, przestępce, polityka, pracownika fizycznego, pracownika biura, etc. - będzie to podstawa to budowania fundamentów historycznych tejże postaci.

 

3. Ostatecznie adaptacja postaci.

 

Na samym końcu, gdy wszystko jest niemal gotowe, podsumuj sobie "kim jesteś i jak się tu znalazłeś", a potem graj zgodnie z przeznaczeniem i planem postaci - tj. obracaj się w charakterystycznym dla Ciebie towarzystwie, podejmij Twoją wymarzoną pracę itd.

 

 

 

 

 

Credits: Hoffman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Chyba nie do końca rozumiem o co Ci chodzi. Owszem, to mój tekst, który opracowałem już x czasu temu i przenoszę ten elementarz z projektu na projekt, bo jest po prostu dobry i przekazuje to, co powinien dla nowego gracza. Zresztą, co to ma znaczyć, że kopiuj wklej to żaden wyczyn? Mam poprzestawiać szyk zdań? Bo nie rozumiem za bardzo. Myślę, że już pokazałeś wszystkim swoją niepohamowaną rządzę bezsensownego wciśnięcia gdzieś swojej nic nie wnoszącej wypowiedzi, a teraz wyjdź z domu i swoje potrzeby uzewnętrzniania się zostaw na boisku swojej ulubionej drużyny piłkarskiej. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hoffmann dzięki za poradnik. Świetnie napisane! Mam nadzieję że osoby które czują się zagubione będą wstanie dzięki niemu bardziej zrozumieć ideę roleplay.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny poradnik na pewno dużo z niego wyniosę. :-)

Szkoda tylko, że na serwerze wszystkim zawsze się tak śpieszy a ja tak wolno piszę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lmao genialnym jest właśnie mix voice-actingu jako kwestie IC z chatem jako tradycyjny /me /do

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 • Kto przegląda   0 użytkowników

  Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.